ZAVRŠENO EVROPSKO ŠKOLSKO PRVENSTVO U ŠAHU ZA DJEVOJČICE I DJEČAKE OD 7 DO 17 GODINA

NAJVIŠE USPJEHA ZA MLADE RUSKE I TURSKE ŠAHISTE

Svečanim uručenjem medalja i pehara i prigodnih nagrada najboljim mladim šahistima okončano je desetodnevno Evropsko školsko prvenstvo u šahu za djevojčice i dječake uzrasta od 7 do 17 godina koje je od 10 do 20.juna održano u Budvi.
Na prvenstvu je uzelo učešće 350 najtalentovanijih mladih šahista sa prostora Starog kontinenta, a organizatori ove velike šahovske manifestacije bili su Šahovski savez Crne Gore i Evropska šahovska unija.

Na svečanosti se svim takmičarima i njihovim pratiocima zahvalio Radojica Grba, predsjednik Šahovskog saveza Crne Gore koji im je čestitao na ostvarenim rezultatima i pozvao ih da i u narednom periodu kada god im se ukaže prilika posjete Crnu Goru i Budvu, jer je Crna Gora poznata po gostoprimstvu i organizaciji sportskih manifestacija. On je istovremeno zahvalio svima onima koji su pomogli da organizacija prvenstva protekne u najboljem redu, da se takmičari, njihovi treneri i roditelji osjećaju kao kod svoje kuće, a posebno se zahvalio Evropskoj šahovskoj Uniji na čelu sa predsjednikom Zurabom Azmaiparašvilijem koji je čitavo vrijeme bio sa takmičarima, ali i sudijama, organizacionom odboru prvenstva i naravno pokrovitelju i brojnim sponzorima prije svega Ministarstvu sporta i Agenciji „Tika“, potom, brojnim šahovskim radnicima i šahovskim sudijama iz Crne Gore i Evrope koji su boravili u Budvi i našoj zemlji za vrijeme održavanja ovog eminentnog šahovskog nadmetanja.

Nagrade, medalje i pehare takmičarima su uručili Zurab Azmaiparašvili, Aleksandar Kostijev, predsjednik međunarodnog školskog šahovskog saveza,Radojica Grba, Jusuf Kalmperović, potpredsjednik šahovskog saveza Crne Gore, Ozgur Šalakoglu, član UO šahovskog saveza Turske, Mihajl Kislov, poznati ruski i svjetski šahovski trener i Nebojša Nikčević, crnogorski šahovski velemajstor.

Prema zvaničnoj statistici prvenstva ,odigrano je ukupno 1426 partija, a prvenstvo je završilo 325 takmičara iz 22 evropske nacionalne šahovske federacije.
Prema postignutim rezultatima najviše uspjeha ostvarili su mladi šahisti iz Rusije, Turske i Azerbejdžana.
Najbolji rezultat od crnogorskih šahista ostvario je Miroljub Ćirović koji je u konkurenciji šahista do 17 godina osvojio peto mjesto.U istoj kategoriji deveti je bio Stefan Mandić, a deseto i jedanaesto mjesto pripalo je Danilu Poboru i Luki Lješkoviću.

Kod djevojčica najbolji plasman od crnogorskuh šahistkinja ostvarila je Nikolina Koljević u kategoriji do 17. godina četvrto mjesto. U istoj kategoriju deveto mjesto osvojila je Vukanic Emilija, a deseto Rakić Tijana. Dora Drasler je u kategoriji djevojčica do 7 godina osvojila sedmo mjesto.

Po završetku ceremonije svečanog uručenja priznanja mladim šahistima koji su se takmičili na ovom prvenstvu, prvi čovjek Šahovskog saveza Crne Gore Radojica Grba, otvorio je i Evropsko prvenstvo u ubrzanom i brzopoteznom šahu koje će trajati do 23.juna.

Rezulati po kategorijama na Evropskom školskom šahovskom prvenstvu :
DJEČACI
Dječaci uzrasta do 7 godina:
1.Yonal Timur (Rusija)
2.Zverev Lev (Rusija )
3.Mammadov Ziya ( Azerbejdžan)

Dječaci uzrasta do 9 godina
1.Erten Kerem (Turska )
2.Dovbnia Nikita ( Rusija )
3.Medvedev Matvey ( Rusija )

Dječaci uzarsta do 11 godina
1.Caputcuoglu Zeki Berke ( Turska)
2.Silih Yahor ( Bjelorusija )
3.Vasilyev Alexey (Rusija)

Dječaci uzarsta do 13 godina
1.Zhukov Maksim ( Rusija )
2.Tanriverdi Enes (Turska )
3.Kirilov Dmitru ( Rusija)

Dječaci uzrasta do 15 godina
1.Petriashvili Nikoloz ( Gruzija )
2.Merhraliyev Sahil ( Azerbejdžan)
3.Trubchaninov Artem ( Rusija )

Dječaci uzrasta do 17 godina
1.Trubchaninov Timur ( Rusija )
2. Tepe Efe Can ( Turska )
3.Ahadzade Kanan ( Azerbejdžan)

DJEVOJČICE

Djevojčice uzrasta do 7 godina:
1.Zubkovskaya Ekaterina ( Bjelorusija )
2.Bashirli Saadat ( Azerbejdžan)
3.Ismayilova Khanim ( Azerbejdžan)

Djevojčice uzrasta do 9 godina:
1.Yildiz Elif Zeren ( Turska )
2.Mikhailina Olga ( Rusija )
3. Zavivaeva Evelina ( Rusija)

Djevojčice uzrasta do 11 godina:
1.Cherepanova Evita ( Rusija )
2.Zavivaeva Emilia ( Rusija )
3.Aydin Gulenay ( Turska )

Djevojčice uzrasta do 13 godina:
1.Duran Esma Doga ( Turska )
2.Abrisqueta Zudaire Leyre ( Španija )
3.Zhurova Anna ( Rusija )

Djevojčice uzrasta do 15 godina:
1. Katkov Michelle ( Izrael)
2. Tahirova Sevil ( Azerbejdžan )
3.Strukova Ksenia ( Rusija )

Djevojčice uzrasta do 17 godina:
1.Ayan Bengu Sena ( Turska )
2.Dursun Poyraz ( Turska )
3.Danilova Rada ( Rusija )
4.Koljević Nikolina (Crna Gora)